Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,16 i betyg eller 1,55 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,16av 22,50
Högskoleprovet1,55av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,80 · 291 antagna · 1,8 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,16, HP 1,55

Vad betyder 1,55? 1,55 på högskoleprovet motsvarar ungefär 133 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 5,5 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,55? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,1619,801,55291
HT 202519,7619,381,50294

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
2 651
i första hand
644
förstahandssökande per antagen
1,8
av de sökande var kvinnor
22 %

Civilingenjör i maskinteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i maskinteknik på alla 6 lärosäten

Civilingenjör i maskinteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Lunds universitetLund · 2 261 sökande21,0421,661,65
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 2 838 sökande20,7221,041,55
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 2 651 sökande20,1619,801,55
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 2 201 sökande20,1619,951,55
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 684 sökande17,0517,011,25
Karlstads universitetKarlstad · 540 sökande17,2017,971,20

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 20,16 i betyg eller 1,55 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 2 651 sökande, varav 644 i första hand. Det blir 1,8 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Maskinteknik (civil- och högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,55 i urval 2. Det motsvarar ungefär 133 rätt av 160 på provet våren 2026, och 5,5 % av provdeltagarna nådde dit.