Universitetshuset i Lund

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i elektroteknik Lunds universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,47 i betyg eller 1,55 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,47av 22,50
Högskoleprovet1,55av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,10 · 115 antagna · 1,4 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,70, HP 1,60

Vad betyder 1,55? 1,55 på högskoleprovet motsvarar ungefär 133 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 5,5 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,55? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,300,600,901,201,5020082011201420172020202320262008: 0,402009: 0,702010: 1,002011: 1,002012: 1,302013: 1,352014: 1,352015: 1,402016: 1,352017: 1,302018: 1,302021: 1,352022: 1,352023: 1,452024: 1,452025: 1,552026: 1,55
Gymnasiebetyg (BI)
17,0018,0019,0020,0021,002010201320162019202220262010: 17,522011: 18,202012: 18,702013: 18,302014: 19,402015: 18,072016: 18,152017: 18,232018: 18,792019: 18,652020: 18,852021: 19,352022: 19,532023: 19,692024: 19,792025: 19,842026: 20,47

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning i elektroteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,4720,101,55115
HT 202519,8420,471,55112
HT 202419,7920,101,45108
HT 202319,6919,951,45102
HT 202219,5319,691,35100
HT 202119,3519,221,3596
HT 202018,8519,26–96
HT 201918,6518,80–96
HT 201818,7918,601,3092
HT 201718,2318,461,3085
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201618,1517,961,3585
HT 201518,0718,111,4085
HT 201419,4018,351,3585
HT 201318,3018,781,3592
HT 201218,7018,321,3092
HT 201118,2017,601,0098
HT 201017,5217,871,00110
HT 2009––0,7098
HT 2008––0,4087

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Francois Polito, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 116
i första hand
173
förstahandssökande per antagen
1,4
av de sökande var kvinnor
18 %

Civilingenjör i elektroteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i elektroteknik på alla 5 lärosäten

Civilingenjör i elektroteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 651 sökande21,1520,801,60
Lunds universitetLund · 1 116 sökande20,4720,101,55
Uppsala universitetUppsala · 854 sökande20,2919,041,55
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 1 295 sökande19,6419,151,55
MittuniversitetetSundsvall · 86 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 20,47 i betyg eller 1,55 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 hade programmet 1 116 sökande, varav 173 i första hand. Det blir 1,4 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 1,55 i urval 2. Det motsvarar ungefär 133 rätt av 160 på provet våren 2026, och 5,5 % av provdeltagarna nådde dit.