Borggården vid KTH:s huvudbyggnad i Stockholm

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i elektroteknik Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 21,15 i betyg eller 1,60 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg21,15av 22,50
Högskoleprovet1,60av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,80 · 96 antagna · 2,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 21,41, HP 1,65

Vad betyder 1,60? 1,60 på högskoleprovet motsvarar ungefär 136 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 4,0 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,60? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,700,901,101,301,501,7020082011201420172020202320262008: 0,802009: 1,102010: 1,102011: 1,102012: 1,302013: 1,302014: 1,252015: 1,352016: 1,402017: 1,452018: 1,402019: 1,552020: 1,452021: 1,352022: 1,402023: 1,352024: 1,402025: 1,452026: 1,60
Gymnasiebetyg (BI)
17,5018,5019,5020,5021,502010201320162019202220262010: 19,002011: 18,902012: 18,192013: 19,002014: 19,072015: 19,062016: 19,642017: 19,342018: 19,482019: 20,252020: 20,312021: 20,602022: 20,262023: 20,142024: 19,502025: 20,072026: 21,15

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning i elektroteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202621,1520,801,6096
HT 202520,0719,851,45110
HT 202419,5018,591,40125
HT 202320,1419,811,35110
HT 202220,2620,261,4097
HT 202120,6019,861,35105
HT 202020,3119,691,4590
HT 201920,2519,571,5597
HT 201819,4817,751,40103
HT 201719,3419,701,4589
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,6417,101,4087
HT 201519,0617,841,3588
HT 201419,0718,551,2587
HT 201319,0018,861,3081
HT 201218,1917,601,3077
HT 201118,9017,611,1052
HT 201019,0016,571,1057
HT 2009––1,1055
HT 2008––0,8052

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Civilingenjörsutb i elektroteknik (HT 2008–HT 2014)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 651
i första hand
277
förstahandssökande per antagen
2,9
av de sökande var kvinnor
17 %

Civilingenjör i elektroteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i elektroteknik på alla 5 lärosäten

Civilingenjör i elektroteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 651 sökande21,1520,801,60
Lunds universitetLund · 1 116 sökande20,4720,101,55
Uppsala universitetUppsala · 854 sökande20,2919,041,55
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 1 295 sökande19,6419,151,55
MittuniversitetetSundsvall · 86 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 21,15 i betyg eller 1,60 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 hade programmet 1 651 sökande, varav 277 i första hand. Det blir 2,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 1,60 i urval 2. Det motsvarar ungefär 136 rätt av 160 på provet våren 2026, och 4,0 % av provdeltagarna nådde dit.