Universitetshuset i Lund

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik Lunds universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 22,19 i betyg eller 1,80 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg22,19av 22,50
Högskoleprovet1,80av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 22,04 · 117 antagna · 2,8 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 22,19, HP 1,80

Vad betyder 1,80? 1,80 på högskoleprovet motsvarar ungefär 145 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 0,9 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,80? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,901,101,301,501,701,9020082011201420172020202320262008: 1,002009: 1,302010: 1,402011: 1,402012: 1,602013: 1,602014: 1,602015: 1,652016: 1,702017: 1,652018: 1,602021: 1,652022: 1,652023: 1,702024: 1,702025: 1,802026: 1,80
Gymnasiebetyg (BI)
20,0020,5021,0021,5022,0022,502010201320162019202220262010: 20,402011: 20,902012: 21,522013: 21,402014: 21,562015: 20,832016: 21,652017: 21,462018: 21,352019: 21,722020: 21,922021: 21,982022: 21,882023: 21,982024: 22,002025: 22,082026: 22,19

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202622,1922,041,80117
HT 202522,0822,191,80115
HT 202422,0021,951,70114
HT 202321,9822,081,70110
HT 202221,8821,671,65108
HT 202121,9821,461,65108
HT 202021,9221,46–110
HT 201921,7221,25–102
HT 201821,3519,941,6097
HT 201721,4620,891,6588
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201621,6520,251,7089
HT 201520,8319,901,6588
HT 201421,5620,701,6088
HT 201321,4020,901,6090
HT 201221,5216,661,6090
HT 201120,9020,701,4098
HT 201020,4020,801,40104
HT 2009––1,30108
HT 2008––1,00102

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Francois Polito, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 291
i första hand
378
förstahandssökande per antagen
2,8
av de sökande var kvinnor
25 %

Civilingenjör i teknisk fysik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i teknisk fysik på alla 7 lärosäten

Civilingenjör i teknisk fysik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 904 sökande22,4022,191,80
Lunds universitetLund · 1 291 sökande22,1922,041,80
Uppsala universitetUppsala · 1 310 sökande21,7221,201,75
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 1 452 sökande21,5820,941,75
Umeå universitetUmeå · 460 sökande19,5217,361,40
Karlstads universitetKarlstad · 219 sökande15,3616,701,05
MittuniversitetetSundsvall · 95 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 22,19 i betyg eller 1,80 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik vid Lunds universitet?

HT 2026 hade programmet 1 291 sökande, varav 378 i första hand. Det blir 2,8 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 1,80 i urval 2. Det motsvarar ungefär 145 rätt av 160 på provet våren 2026, och 0,9 % av provdeltagarna nådde dit.