Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Teknisk fysik (civilingenjörsprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 21,58 i betyg eller 1,75 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg21,58av 22,50
Högskoleprovet1,75av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,94 · 166 antagna · 1,7 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 21,58, HP 1,75

Vad betyder 1,75? 1,75 på högskoleprovet motsvarar ungefär 143 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 1,4 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,75? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,301,401,501,601,701,8020082011201420172020202320262008: 1,402009: 1,602010: 1,602011: 1,502012: 1,602013: 1,552014: 1,702015: 1,702016: 1,752017: 1,652018: 1,652021: 1,652022: 1,652023: 1,602024: 1,652025: 1,702026: 1,75
Gymnasiebetyg (BI)
20,0020,5021,0021,5022,002010201320162019202220262010: 20,802011: 20,902012: 20,742013: 20,502014: 21,302015: 21,512016: 21,412017: 21,202018: 21,252019: 21,352020: 21,542021: 21,512022: 21,722023: 21,612024: 21,252025: 21,302026: 21,58

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202621,5820,941,75166
HT 202521,3020,791,70147
HT 202421,2520,901,65152
HT 202321,6121,511,60152
HT 202221,7220,751,65132
HT 202121,5121,351,65136
HT 202021,5420,63–142
HT 201921,3520,00–140
HT 201821,2519,681,65142
HT 201721,2020,351,65133
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201621,4119,451,75133
HT 201521,5119,601,70139
HT 201421,3019,101,70150
HT 201320,5019,071,55151
HT 201220,7419,001,60148
HT 201120,9020,041,50127
HT 201020,8020,171,60115
HT 2009––1,60134
HT 2008––1,40132

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: TEKNISK FYSIK, CIVILINGENJÖR (HT 2010–HT 2024); Teknisk fysik, civilingenjör (HT 2015–HT 2019); CIVILING. TEKNISK FYSIK (HT 2008–HT 2009)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 452
i första hand
333
förstahandssökande per antagen
1,7
av de sökande var kvinnor
25 %

Civilingenjör i teknisk fysik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i teknisk fysik på alla 7 lärosäten

Civilingenjör i teknisk fysik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 904 sökande22,4022,191,80
Lunds universitetLund · 1 291 sökande22,1922,041,80
Uppsala universitetUppsala · 1 310 sökande21,7221,201,75
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 1 452 sökande21,5820,941,75
Umeå universitetUmeå · 460 sökande19,5217,361,40
Karlstads universitetKarlstad · 219 sökande15,3616,701,05
MittuniversitetetSundsvall · 95 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Teknisk fysik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 21,58 i betyg eller 1,75 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Teknisk fysik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 1 452 sökande, varav 333 i första hand. Det blir 1,7 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Teknisk fysik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,75 i urval 2. Det motsvarar ungefär 143 rätt av 160 på provet våren 2026, och 1,4 % av provdeltagarna nådde dit.