
Antagningspoäng Folkhälsovetenskapliga programmet Mittuniversitetet, distans, Flexibel – Sundsvall
VT 2026 krävdes 17,14 i betyg eller 0,55 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 17,60 · 110 antagna · 3,2 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 17,60, HP 0,65
Vad betyder 0,55? 0,55 på högskoleprovet motsvarar ungefär 62 rätt av 160 på provet våren 2026. 79,5 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 0,55? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)VT 2027: 1 493 sökande, varav 548 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.
Så har antagningspoängen ändrats
Vårterminer 2019–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2026 | 17,14 | 17,60 | 0,55 | 4,00 | 110 | 1 384 |
| VT 2025 | 17,13 | 17,80 | 0,60 | 4,00 | 100 | 1 202 |
| VT 2024 | 16,20 | 16,80 | 0,35 | 3,00 | 110 | 1 065 |
| VT 2023 | 17,00 | 17,12 | 0,60 | 3,50 | 100 | 1 121 |
| VT 2022 | 16,60 | 17,46 | 0,75 | 4,00 | 100 | 1 231 |
| VT 2021 | 17,19 | 17,76 | 0,80 | 4,00 | 100 | 1 276 |
| VT 2020 | 16,91 | 17,46 | 0,55 | 3,50 | 100 | 1 007 |
| VT 2019 | 16,30 | 17,00 | 0,55 | 4,00 | 80 | 678 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2026 | 17,60 | 18,13 | 0,65 | 4,00 | 160 | 1 384 |
| VT 2025 | 17,41 | 17,65 | 0,65 | 4,00 | 150 | 1 202 |
| VT 2024 | 17,13 | 17,59 | 0,55 | 3,50 | 160 | 1 065 |
| VT 2023 | 17,28 | 17,22 | 0,65 | 3,50 | 150 | 1 121 |
| VT 2022 | 17,21 | 17,96 | 0,80 | 4,00 | 150 | 1 231 |
| VT 2021 | 17,62 | 18,13 | 0,90 | 4,00 | 150 | 1 276 |
| VT 2020 | 17,08 | 17,46 | 0,60 | 3,50 | 150 | 1 007 |
| VT 2019 | 17,10 | 17,62 | 0,70 | 4,00 | 100 | 678 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Mr Thinktank from Östersund, Sweden, CC BY 2.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande VT 2026
- sökande
- 1 384
- i första hand
- 509
- förstahandssökande per antagen
- 3,2
- av de sökande var kvinnor
- 83 %
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Folkhälsovetenskapliga programmet vid Mittuniversitetet?
VT 2026 krävdes 17,14 i betyg eller 0,55 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Folkhälsovetenskapliga programmet vid Mittuniversitetet?
VT 2026 hade programmet 1 384 sökande, varav 509 i första hand. Det blir 3,2 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Folkhälsovetenskapliga programmet vid Mittuniversitetet?
VT 2026 krävdes 0,55 i urval 2. Det motsvarar ungefär 62 rätt av 160 på provet våren 2026, och 79,5 % av provdeltagarna nådde dit.