
Antagningspoäng Industridesign Mittuniversitetet, Sundsvall
HT 2026 krävdes 13,19 i betyg, medan alla behöriga som sökte med högskoleprovet kom in (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 15,80 · 25 antagna · 1,1 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 16,30, HP 0,65
Så har antagningspoängen ändrats
Höstterminer 2016–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 13,19 | 15,80 | Alla | Ingen | 25 | 144 |
| HT 2025 | 13,39 | 15,49 | Alla | Ingen | 24 | 144 |
| HT 2024 | 13,30 | 12,72 | Alla | Ingen | 24 | 149 |
| HT 2023 | 15,30 | 15,47 | 0,10 | Ingen | 22 | 149 |
| HT 2022 | 15,27 | 17,46 | 0,35 | Ingen | 20 | 152 |
| HT 2021 | 18,91 | 17,46 | 0,65 | Ingen | 20 | 202 |
| HT 2020 | 16,58 | 17,21 | Alla | Ingen | 20 | 135 |
| HT 2019 | 13,50 | 20,24 | 0,50 | – | 25 | 81 |
| HT 2018 | – | – | – | – | 12 | 91 |
| HT 2017 | – | – | – | – | 14 | 144 |
Visa 1 äldre terminer (HT 2016–HT 2016)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2016 | – | – | – | – | 12 | 128 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,30 | 15,80 | 0,65 | Ingen | 26 | 144 |
| HT 2025 | 17,49 | 17,09 | 0,55 | Ingen | 26 | 144 |
| HT 2024 | 17,21 | 16,68 | 0,75 | Ingen | 25 | 149 |
| HT 2023 | 17,60 | 17,66 | 0,55 | Ingen | 24 | 149 |
| HT 2022 | 18,35 | 17,46 | 0,75 | Ingen | 20 | 152 |
| HT 2021 | 18,95 | 17,46 | 0,90 | Ingen | 20 | 202 |
| HT 2020 | 17,60 | 17,21 | 0,75 | Ingen | 20 | 135 |
| HT 2019 | 17,57 | 20,24 | 0,80 | – | 25 | 81 |
| HT 2018 | – | – | – | – | 13 | 91 |
| HT 2017 | – | – | – | – | 15 | 144 |
Visa 1 äldre terminer (HT 2016–HT 2016)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2016 | – | – | – | – | 15 | 128 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Mr Thinktank from Östersund, Sweden, CC BY 2.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 144
- i första hand
- 29
- förstahandssökande per antagen
- 1,1
- av de sökande var kvinnor
- 63 %
Industridesign på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför industridesign på alla 2 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i GävleGävle · 171 sökande | 14,66 | 19,21 | 0,30 | 171 |
| MittuniversitetetSundsvall · 144 sökande | 13,19 | 15,80 | Alla | 144 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Industridesign vid Mittuniversitetet?
HT 2026 krävdes 13,19 i betyg, medan alla behöriga som sökte med högskoleprovet kom in (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Industridesign vid Mittuniversitetet?
HT 2026 hade programmet 144 sökande, varav 29 i första hand. Det blir 1,1 förstahandssökande per antagen i urval 1.