
Antagningspoäng Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsa Stockholms universitet
HT 2026 krävdes 16,11 i betyg eller 0,60 på högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) 16,61 · 27 antagna · 2,6 förstahandssökande per antagen
Urval 1: BI 15,80, HP 0,55
Vad betyder 0,60? 0,60 på högskoleprovet motsvarar ungefär 66 rätt av 160 på provet våren 2026. 75,7 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.
Når du 0,60? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)VT 2027: 284 sökande, varav 111 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.
Så har antagningspoängen ändrats
Höstterminer 2016–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,11 | 16,61 | 0,60 | 3,50 | 27 | 414 |
| VT 2026 | 12,26 | 14,77 | 0,05 | 3,00 | 60 | 284 |
| HT 2025 | 15,70 | 15,80 | 0,25 | Ingen | 26 | 369 |
| VT 2025 | Alla | 11,91 | Alla | 2,50 | 55 | 282 |
| HT 2024 | 14,15 | 15,96 | 0,25 | Alla | 29 | 281 |
| VT 2024 | 11,15 | 12,27 | Alla | Alla | 55 | 280 |
| HT 2023 | 15,54 | 15,68 | 0,55 | Ingen | 27 | 396 |
| VT 2023 | 13,38 | 14,05 | Alla | 3,00 | 54 | 337 |
| HT 2022 | 15,99 | 15,87 | 0,70 | 3,50 | 26 | 554 |
| VT 2022 | 14,19 | 14,03 | 0,30 | 3,00 | 52 | 404 |
Visa 11 äldre terminer (HT 2016–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | 16,41 | 16,02 | 0,80 | 4,00 | 26 | 711 |
| VT 2021 | 14,30 | 15,18 | 0,50 | 3,50 | 52 | 474 |
| HT 2020 | 16,80 | 16,13 | 0,60 | Ingen | 26 | 630 |
| VT 2020 | 14,70 | 16,64 | 0,60 | 3,50 | 26 | 413 |
| HT 2019 | 15,50 | 16,71 | 0,60 | 4,00 | 26 | 509 |
| VT 2019 | 15,40 | 15,76 | 0,50 | 3,00 | 26 | 371 |
| HT 2018 | 15,50 | 15,15 | 0,70 | 3,50 | 40 | 536 |
| VT 2018 | 15,02 | 16,30 | 0,65 | 4,00 | 37 | 412 |
| HT 2017 | 16,11 | 15,20 | 0,80 | 3,00 | 30 | 588 |
| VT 2017 | 14,86 | 14,37 | 0,50 | 4,00 | 35 | 428 |
| HT 2016 | 16,10 | 16,61 | 0,80 | 3,50 | 25 | 545 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,80 | 15,96 | 0,55 | 3,50 | 45 | 414 |
| VT 2026 | 13,92 | 14,77 | 0,10 | 3,00 | 100 | 284 |
| HT 2025 | 16,24 | 15,80 | 0,40 | 3,50 | 45 | 369 |
| VT 2025 | 11,96 | 13,75 | Alla | 3,00 | 90 | 282 |
| HT 2024 | 14,15 | 15,46 | 0,25 | Alla | 50 | 281 |
| VT 2024 | 12,01 | 12,06 | 0,10 | Alla | 90 | 280 |
| HT 2023 | 15,54 | 15,68 | 0,50 | 4,00 | 45 | 396 |
| VT 2023 | 13,38 | 14,05 | Alla | 3,00 | 90 | 337 |
| HT 2022 | 16,43 | 15,87 | 0,70 | 3,50 | 45 | 554 |
| VT 2022 | 14,49 | 15,16 | 0,30 | 3,50 | 90 | 404 |
Visa 11 äldre terminer (HT 2016–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | 16,61 | 16,02 | 0,80 | 4,00 | 45 | 711 |
| VT 2021 | 14,80 | 14,94 | 0,45 | 3,50 | 90 | 474 |
| HT 2020 | 17,25 | 16,13 | 0,65 | 3,50 | 45 | 630 |
| VT 2020 | 15,80 | 16,13 | 0,60 | 3,50 | 45 | 413 |
| HT 2019 | 16,08 | 16,71 | 0,70 | 4,00 | 45 | 509 |
| VT 2019 | 15,57 | 15,76 | 0,50 | 3,00 | 45 | 371 |
| HT 2018 | 15,98 | 15,15 | 0,65 | 3,50 | 65 | 536 |
| VT 2018 | 15,94 | 16,13 | 0,65 | 4,00 | 60 | 412 |
| HT 2017 | 16,31 | 15,46 | 0,80 | 3,00 | 50 | 588 |
| VT 2017 | 16,60 | 15,52 | 0,70 | 4,00 | 45 | 428 |
| HT 2016 | 17,00 | 16,61 | 0,80 | 4,00 | 35 | 545 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Tidigare namn: Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem - IDRH (VT 2019)
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Astra Travasso, CC BY 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 414
- i första hand
- 116
- förstahandssökande per antagen
- 2,6
- av de sökande var kvinnor
- 33 %
Grundlärarprogrammet – fritidshem på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför grundlärarprogrammet – fritidshem på alla 27 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitetStockholm · 414 sökande | 16,11 | 16,61 | 0,60 | 414 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 106 sökande | Alla | Alla | Alla | 106 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 189 sökande | Alla | Alla | Alla | 189 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 53 sökande | Alla | Alla | Alla | 53 |
| Högskolan i GävleDistans, Gävle · 334 sökande | Alla | Alla | Alla | 334 |
| Jönköping UniversityJönköping · 201 sökande | Alla | Alla | Alla | 201 |
| Högskolan KristianstadKristianstad · 172 sökande | Alla | Alla | Alla | 172 |
| Högskolan VästTrollhättan · 125 sökande | Alla | Alla | Alla | 125 |
| Karlstads universitetKarlstad · 134 sökande | Alla | Alla | Alla | 134 |
| Linköpings universitet (LiU)Falkenberg · 37 sökande | Alla | Ingen | Alla | 37 |
| Linköpings universitet (LiU)Gotland · 25 sökande | Alla | Alla | Alla | 25 |
| Linköpings universitet (LiU)Norrköping · 66 sökande | Alla | Alla | Alla | 66 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsa vid Stockholms universitet?
HT 2026 krävdes 16,11 i betyg eller 0,60 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsa vid Stockholms universitet?
HT 2026 hade programmet 414 sökande, varav 116 i första hand. Det blir 2,6 förstahandssökande per antagen i urval 1.
Vad behöver man på högskoleprovet för Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsa vid Stockholms universitet?
HT 2026 krävdes 0,60 i urval 2. Det motsvarar ungefär 66 rätt av 160 på provet våren 2026, och 75,7 % av provdeltagarna nådde dit.