
Antagningspoäng Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 Uppsala universitet
HT 2026 kom alla behöriga sökande in, både med betyg och med högskoleprovet (urval 2).
Kompletterade betyg (BII) alla antogs · 80 antagna · 0,5 förstahandssökande per antagen
VT 2027: 349 sökande, varav 44 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.
Så har antagningspoängen ändrats
Höstterminer 2011–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.
Antagningspoäng termin för termin
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 80 | 441 |
| VT 2026 | Alla | Alla | Alla | Alla | 36 | 206 |
| HT 2025 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 68 | 371 |
| VT 2025 | Alla | Alla | Alla | Alla | 28 | 213 |
| HT 2024 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 50 | 361 |
| VT 2024 | Alla | Alla | Alla | Alla | 28 | 189 |
| HT 2023 | Alla | Alla | Alla | Alla | 79 | 373 |
| VT 2023 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 26 | 214 |
| HT 2022 | Alla | Alla | Alla | Alla | 87 | 419 |
| VT 2022 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 58 | 277 |
Visa 17 äldre terminer (HT 2011–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | Alla | Alla | Alla | Alla | 114 | 447 |
| VT 2021 | Alla | Alla | Alla | Alla | 53 | 304 |
| HT 2020 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 94 | 449 |
| VT 2020 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 26 | 228 |
| HT 2019 | Alla | Alla | Alla | Alla | 61 | 373 |
| VT 2019 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 36 | 296 |
| HT 2018 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 86 | 524 |
| VT 2018 | Alla | Alla | Alla | Alla | 42 | 377 |
| HT 2017 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 104 | 620 |
| HT 2016 | 14,40 | 14,29 | 0,45 | Ingen | 70 | 646 |
| HT 2015 | 16,50 | 13,98 | 0,50 | 4,00 | 75 | 654 |
| HT 2014 | 16,40 | 14,44 | 0,55 | 3,00 | 50 | 548 |
| HT 2013 | 16,80 | 15,04 | 0,60 | Ingen | 40 | 530 |
| VT 2013 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 27 | 242 |
| HT 2012 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 72 | 362 |
| VT 2012 | Alla | Alla | Alla | – | 26 | 155 |
| HT 2011 | Alla | Alla | Alla | – | 35 | 284 |
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 131 | 441 |
| VT 2026 | Alla | Alla | Alla | Alla | 64 | 206 |
| HT 2025 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 104 | 371 |
| VT 2025 | Alla | Alla | Alla | Alla | 49 | 213 |
| HT 2024 | Alla | Alla | Alla | Alla | 95 | 361 |
| VT 2024 | Alla | Alla | Alla | Alla | 48 | 189 |
| HT 2023 | Alla | Alla | Alla | Alla | 121 | 373 |
| VT 2023 | Alla | Alla | Alla | Alla | 65 | 214 |
| HT 2022 | Alla | Alla | Alla | Alla | 125 | 419 |
| VT 2022 | Alla | Alla | Alla | Alla | 91 | 277 |
Visa 17 äldre terminer (HT 2011–HT 2021)Dölj äldre terminer
| Termin | BI | BII | HP | BF | Antagna | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2021 | Alla | Alla | Alla | Alla | 170 | 447 |
| VT 2021 | Alla | Alla | Alla | Alla | 100 | 304 |
| HT 2020 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 153 | 449 |
| VT 2020 | Alla | Alla | Alla | Ingen | 55 | 228 |
| HT 2019 | Alla | Alla | Alla | Alla | 101 | 373 |
| VT 2019 | Alla | Alla | Alla | Alla | 75 | 296 |
| HT 2018 | Alla | Alla | Alla | Alla | 143 | 524 |
| VT 2018 | Alla | Alla | Alla | Alla | 98 | 377 |
| HT 2017 | 13,20 | 14,40 | 0,25 | Alla | 160 | 620 |
| HT 2016 | 17,00 | 15,65 | 0,80 | 4,00 | 70 | 646 |
| HT 2015 | 18,10 | 16,10 | 0,80 | 4,00 | 75 | 654 |
| HT 2014 | 18,34 | 16,07 | 0,80 | Ingen | 50 | 548 |
| HT 2013 | 18,90 | 17,31 | 0,85 | Ingen | 40 | 530 |
| VT 2013 | 16,00 | 14,35 | Alla | Ingen | 30 | 242 |
| HT 2012 | 15,80 | 15,25 | Alla | Ingen | 72 | 362 |
| VT 2012 | Alla | Alla | Alla | – | 30 | 155 |
| HT 2011 | 13,90 | 15,68 | Alla | – | 50 | 284 |
Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola
Tidigare namn: Grundlärarprogrammet - Inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 (HT 2019–VT 2024); Grundlärarprogrammet - Inr. mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 (HT 2017–VT 2019); Grundlärarprogrammet Inr m arbete i grundskolans årskurs 4-6 (HT 2011–HT 2016)
Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Alexander Engström, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.
Sökande HT 2026
- sökande
- 441
- i första hand
- 70
- förstahandssökande per antagen
- 0,5
- av de sökande var kvinnor
- 80 %
Grundlärarprogrammet – årskurs 4–6 på andra lärosäten
Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför grundlärarprogrammet – årskurs 4–6 på alla 25 lärosäten
| Program | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitetGöteborg · 138 sökande | 15,30 | 14,65 | 0,60 | 138 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 259 sökande | 16,34 | 17,70 | 0,45 | 259 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 50 sökande | Alla | Ingen | Alla | 50 |
| Göteborgs universitetGöteborg · 107 sökande | Alla | Alla | Alla | 107 |
| Högskolan i BoråsBorås · 196 sökande | Alla | Alla | Alla | 196 |
| Högskolan DalarnaDistans, Falun · 275 sökande | Alla | Alla | Alla | 275 |
| Högskolan i HalmstadHalmstad · 228 sökande | Alla | Alla | Alla | 228 |
| Högskolan i GävleDistans, Gävle · 189 sökande | Alla | Alla | Alla | 189 |
| Jönköping UniversityJönköping · 286 sökande | Alla | Alla | Alla | 286 |
| Högskolan KristianstadKristianstad · 179 sökande | Alla | Alla | Alla | 179 |
| Högskolan VästTrollhättan · 143 sökande | Alla | Alla | Alla | 143 |
| Karlstads universitetDistans, Karlstad · 232 sökande | Alla | Alla | Alla | 232 |
Så läser du siffrorna
Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.
Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna
Vanliga frågor
Vad krävs för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Uppsala universitet?
HT 2026 kom alla behöriga sökande in, både med betyg och med högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.
Hur många söker Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Uppsala universitet?
HT 2026 hade programmet 441 sökande, varav 70 i första hand. Det blir 0,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.