77 488 personer är anmälda till högskoleprovet söndagen den 18 oktober 2026, enligt Universitets- och högskolerådet (UHR). Alla kommer inte att skriva: UHR har tidigare uppgett att bortfallet brukar vara runt tjugo procent vid höstproven, och på de fyra senaste proven var det 78–80 procent av de anmälda som skrev provet. Vi uppskattar därför att ungefär 60 000–62 000 personer sitter i provsalarna på söndag.
Här går vi igenom siffrorna: var de skriver, hur gamla de är och hur antalet står sig mot tidigare prov. Siffrorna kommer från UHR. Uppskattningen av hur många som faktiskt kommer är vår egen uträkning, och alla källor finns längst ned.
Högskoleprovet 18 oktober 2026 i siffror
- Anmälda: 77 488 (UHR, 12 oktober)
- Väntas skriva (vår uppskattning): ungefär 60 000–62 000
- Jämfört med i fjol: 6,6 procent fler anmälda än hösten 2025 (enligt UHR:s tabeller)
- Provorter: över 100 orter. UHR genomför provet tillsammans med 21 universitet och högskolor.
- Största provorten: Stockholm (Stockholms universitet), 26 320 anmälda (34,0 procent)
- Kvinnor och män: 53,4 respektive 46,0 procent (0,6 procent saknar svenskt personnummer)
- Vanligaste födelseåret: 2008, som fyller 18 i år (23,8 procent)
Hur många av de anmälda skriver provet?
UHR:s siffra är antalet anmälda, inte antalet som kommer till provet. Inför höstprovet 2024 skrev UHR: ”Nära 50 000 beräknas skriva provet – bortfallet brukar vara runt tjugo procent vid höstproven.” Av de 61 994 anmälda blev det 49 037 provdeltagare, alltså 79,1 procent, så prognosen höll. Så här har det sett ut på de senaste proven:
Anmälda och provdeltagare vid de senaste högskoleproven| Prov | Anmälda | Provdeltagare | Andel av anmälda |
|---|
| Hösten 2026 | 77 488 | uppskattat 60 000–62 000 | – |
| Våren 2026 | 100 742 | 78 397 | 77,8 % |
| Hösten 2025 | 72 735 | 56 723 | 78,0 % |
| Våren 2025 | 93 365 | 74 609 | 79,9 % |
| Hösten 2024 | 61 994 | 49 037 | 79,1 % |
Med samma andel som på de fyra senaste proven (78–80 procent) uppskattar vi att ungefär 60 000–62 000 av de 77 488 anmälda blir provdeltagare. På de två senaste höstproven var andelen 78,0 och 79,1 procent. Det är en uppskattning, och utfallet kan hamna utanför spannet. Provdeltagare är de som fick en normerad poäng på hela provet, och UHR redovisar deras antal i normeringstabellerna när resultaten publiceras den 25 november.
Antalet anmälda har ökat två höstar i rad, från 61 994 hösten 2024 via 72 735 hösten 2025 till 77 488 i år. Det är 25 procent fler än för två år sedan. Vårproven är större: våren 2025 anmälde sig 93 365 och våren 2026 100 742. UHR:s rekord är fortfarande våren 1992, med 104 298 anmälda.
Så många är anmälda i din stad
UHR redovisar de anmälda per provort. I Stockholm och Göteborg placeras deltagarna efter postnummer, så där redovisas en siffra för hela provanordnaren: Stockholms universitet respektive Göteborgs universitet. Här är de femton största orterna:
Anmälda till högskoleprovet hösten 2026, de femton största provorterna| Provort | Anmälda | Andel av alla |
|---|
| Stockholm | 26 320 | 34,0 % |
| Göteborg | 9 244 | 11,9 % |
| Uppsala | 3 519 | 4,5 % |
| Lund | 3 505 | 4,5 % |
| Malmö | 3 350 | 4,3 % |
| Linköping | 1 785 | 2,3 % |
| Örebro | 1 606 | 2,1 % |
| Västerås | 1 535 | 2,0 % |
| Helsingborg | 1 300 | 1,7 % |
| Umeå | 1 251 | 1,6 % |
| Jönköping | 1 155 | 1,5 % |
| Borås | 1 004 | 1,3 % |
| Karlstad | 997 | 1,3 % |
| Norrköping | 980 | 1,3 % |
| Eskilstuna | 910 | 1,2 % |
Ungefär fyra av fem anmälda brukar komma. I Stockholm betyder det omkring 20 500–21 000 personer, en överslagsräkning från oss eftersom UHR inte redovisar bortfallet per ort.
Alla provorter med minst 100 anmälda (72 orter)
Alla provorter med minst 100 anmälda hösten 2026, i bokstavsordning| Provort | Anmälda |
|---|
| Arvidsjaur | 111 |
| Avesta | 169 |
| Bollnäs | 107 |
| Borlänge | 284 |
| Borås | 1 004 |
| Eksjö | 119 |
| Enköping | 442 |
| Eskilstuna | 910 |
| Eslöv | 254 |
| Falkenberg | 283 |
| Falköping | 163 |
| Falun | 426 |
| Gävle | 652 |
| Göteborg | 9 244 |
| Hallsberg | 116 |
| Halmstad | 898 |
| Helsingborg | 1 300 |
| Hudiksvall | 193 |
| Hässleholm | 314 |
| Jönköping | 1 155 |
| Kalmar | 580 |
| Karlshamn | 186 |
| Karlskoga | 179 |
| Karlskrona | 568 |
| Karlstad | 997 |
| Katrineholm | 233 |
| Kristianstad | 648 |
| Kristinehamn | 104 |
| Laholm | 115 |
| Landskrona | 276 |
| Lidköping | 335 |
| Linköping | 1 785 |
| Ljungby | 150 |
| Ludvika | 104 |
| Luleå | 601 |
| Lund | 3 505 |
| Malmö | 3 350 |
| Mjölby | 119 |
| Mora | 123 |
| Motala | 227 |
| Norrköping | 980 |
| Nyköping | 444 |
| Nässjö | 124 |
| Oskarshamn | 127 |
| Piteå | 151 |
| Sandviken | 127 |
| Skellefteå | 291 |
| Skene | 162 |
| Skövde | 626 |
| Stockholm | 26 320 |
| Sundsvall | 600 |
| Söderhamn | 112 |
| Trelleborg | 400 |
| Trollhättan | 432 |
| Uddevalla | 425 |
| Ulricehamn | 132 |
| Umeå | 1 251 |
| Uppsala | 3 519 |
| Varberg | 500 |
| Vetlanda | 119 |
| Visby | 252 |
| Vänersborg | 136 |
| Värnamo | 352 |
| Västervik | 130 |
| Västerås | 1 535 |
| Växjö | 872 |
| Ystad | 362 |
| Älmhult | 148 |
| Ängelholm | 404 |
| Örebro | 1 606 |
| Örnsköldsvik | 206 |
| Östersund | 704 |
De övriga 30 provorterna har färre än 100 anmälda var och är inte med. Tillsammans har de 1 609 anmälda.
Antalet anmälda ökade hos alla provanordnare (universiteten och högskolorna, med alla sina provorter) utom Gotland, där det gick från 260 till 252. Mest i antal ökade Stockholm, med 1 544 fler anmälda än hösten 2025. Procentuellt mest ökade Luleå tekniska universitet (23,8 procent, från 823 till 1 019), Högskolan i Gävle (14,1 procent) och Mittuniversitetet (12,4 procent).
Hur gamla är de anmälda?
De flesta anmälda är mycket unga. Nästan var fjärde anmäld, 18 458 personer (23,8 procent), är född 2008 och fyller alltså 18 i år. Tillsammans med dem som är födda 2006 och 2007 är det 47 455 personer, drygt sex av tio (61,2 procent), som fyller 18, 19 eller 20 under 2026.
Anmälda till högskoleprovet hösten 2026 efter födelseår| Födda | Anmälda | Andel |
|---|
| 2009 eller senare (fyller högst 17) | 385 | 0,5 % |
| 2008 (fyller 18) | 18 458 | 23,8 % |
| 2007 (fyller 19) | 16 530 | 21,3 % |
| 2006 (fyller 20) | 12 467 | 16,1 % |
| 2002–2005 (fyller 21–24) | 18 520 | 23,9 % |
| 1997–2001 (fyller 25–29) | 5 107 | 6,6 % |
| 1987–1996 (fyller 30–39) | 3 882 | 5,0 % |
| 1986 eller tidigare (fyller minst 40) | 2 138 | 2,8 % |
Knappt åtta procent, 6 020 personer, är födda 1996 eller tidigare och fyller alltså minst 30 i år. Du får skriva högskoleprovet från och med det år du fyller 18, och yngre kan få skriva om de uppfyller vissa villkor. De 385 som är födda 2009 eller senare hör till dem. Villkoren står på vår sida om anmälan till högskoleprovet.
Fler kvinnor än män
41 375 av de anmälda är kvinnor (53,4 procent) och 35 628 är män (46,0 procent). Ytterligare 484 personer saknar svenskt personnummer, och UHR redovisar inte deras kön. Både kvinnor och män blev fler än hösten 2025: kvinnorna ökade med 7,5 procent och männen med 5,6 procent.
Blir det svårare att få bra poäng när fler skriver?
Nej. UHR förklarar på Studera.nu att normeringen görs för att det – ”oberoende av provtillfälle och oberoende av andra provdeltagare” – ska vara lika lätt eller svårt att få en viss normerad poäng. Din poäng bestäms alltså av hur många rätt du får, omräknat med hänsyn till hur svårt just det provet var, inte av hur många andra som skriver.
Det stämmer med siffrorna. På de fyra senaste proven har medelpoängen (på skalan 0,0–2,0) legat mellan 0,87 och 0,90, trots att antalet provdeltagare har varierat från 49 037 till 78 397. Hur poängen räknas ut, med UHR:s normeringstabeller, förklarar vi i vår guide om hur normeringen på högskoleprovet funkar.
UHR påminner också om att högskoleprovet är ett urvalsprov som har betydelse om det är fler sökande än platser till en utbildning: ”Till de flesta högskoleutbildningar råder ingen konkurrens och då antas alla sökande som uppfyller kraven på behörighet.”
Så ser söndagen ut
Det här är UHR:s schema för provdagen. Du som skriver det anpassade provet (för dyslexi eller synskada) har andra tider.
- 08.10–08.30: legitimationskontroll. Du blir inte insläppt i lokalen efter att provet har startat.
- 09.00: provpass 1 börjar. Dagen har fem provpass på 55 minuter vardera, och ett av dem är ett utprövningspass som inte räknas.
- 13.05–13.55: lunch.
- 16.55: dagen slutar efter informationen till provdeltagarna.
Ta med giltig legitimation. Har du svenskt personnummer måste legitimationen vara svensk: EU-pass, nationellt id-kort, körkort eller SIS-märkt id-kort. Digital legitimation godtas inte. Mobiltelefon, smarta och digitala klockor och hörlurar är förbjudna vid skrivplatsen. Har du inte fått din kallelse under provveckan ska du kontakta UHR via formuläret på Studera.nu och välja ämnet Anmälan. Fler regler hittar du i vår guide till regler på högskoleprovet och i UHR:s praktiska information.
Efter provet: provfrågor, facit och resultat
- Måndag 19 oktober: UHR publicerar provfrågorna på Studera.nu.
- Tisdag 20 oktober: sista dag att kontakta provanordnaren om något under provdagen påverkade provsituationen, till exempel ett brandlarm.
- Onsdag 21 oktober klockan 11.00: facit läggs ut på Studera.nu.
- Torsdag 22 oktober: sista dag att höra av sig om du tycker att en uppgift eller ett svar är fel. Kontaktuppgifterna finns på UHR:s sida Så räknas resultatet fram.
- Onsdag 25 november: provdeltagarna kan ta del av resultaten.
Med facit i handen kan du räkna dina rätta svar och uppskatta din poäng. Hur du gör förklarar vi i vår guide Facit högskoleprovet 2026. Resultatet gäller i åtta år, och så här hämtar du det.
Nästa prov
Anmälan till vårens högskoleprov 2027 öppnar den 7 januari och stänger vid midnatt den 14 januari. Det går inte att anmäla sig i efterhand. Datum och avgifter finns på vår sida om anmälan till högskoleprovet. Vill du öva på riktiga uppgifter tills dess finns alla gamla högskoleprov att ladda ner, och i HP-appen kan du göra dem med automatisk rättning och normerad poäng. Du kan börja gratis.
Om siffrorna: UHR:s detaljerade tabeller (grunden för avsnitten om provorter, kön och ålder) summerar till 77 487 – en person färre än pressmeddelandets 77 488. Tabellerna anger också 72 684 anmälda hösten 2025, medan pressmeddelandet från oktober 2025 angav 72 735. Jämförelserna med i fjol kommer från tabellerna. Andelarna och uppskattningen av hur många som skriver är våra egna beräkningar utifrån källorna nedan.
Källor