Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Informationsteknik (civilingenjörsprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 17,75 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg17,75av 22,50
Högskoleprovet1,30av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 17,99 · 110 antagna · 0,8 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 17,75, HP 1,30

Vad betyder 1,30? 1,30 på högskoleprovet motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026. 17,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,30? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,700,901,101,301,5020082011201420172020202320262008: 0,802009: 1,302010: 1,502011: 1,502012: 1,402013: 1,502014: 1,552015: 1,552016: 1,452017: 1,502018: 1,452021: 1,252022: 1,352023: 1,352024: 1,352025: 1,352026: 1,30
Gymnasiebetyg (BI)
17,0018,0019,0020,0021,002010201320162019202220262010: 19,452011: 19,052012: 19,102013: 19,102014: 19,702015: 18,702016: 20,572017: 19,652018: 19,352019: 19,642020: 19,402021: 18,852022: 19,352023: 19,302024: 19,152025: 17,682026: 17,75

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Informationsteknik (civilingenjörsprogram)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202617,7517,991,30110
HT 202517,6817,631,35125
HT 202419,1517,601,35130
HT 202319,3019,171,35140
HT 202219,3518,661,35133
HT 202118,8518,851,25145
HT 202019,4019,47–131
HT 201919,6419,25–122
HT 201819,3519,811,45117
HT 201719,6519,801,50106
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201620,5719,001,45106
HT 201518,7019,151,55101
HT 201419,7018,351,55107
HT 201319,1018,171,50116
HT 201219,1017,551,40122
HT 201119,0519,271,5096
HT 201019,4519,701,5083
HT 2009––1,3065
HT 2008––0,8091

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: INFORMATIONSTEKNIK, CIVILINGENJÖR (HT 2010–HT 2024); Informationsteknik, civilingenjör (HT 2015–HT 2019); CIVILING. INFORMATIONSTEKNIK (HT 2008–HT 2009)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
802
i första hand
102
förstahandssökande per antagen
0,8
av de sökande var kvinnor
26 %

Civilingenjör i informationsteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i informationsteknik på alla 2 lärosäten

Civilingenjör i informationsteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 172 sökande20,0020,521,45
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 802 sökande17,7517,991,30

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Informationsteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 17,75 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Informationsteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 802 sökande, varav 102 i första hand. Det blir 0,8 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Informationsteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,30 i urval 2. Det motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026, och 17,3 % av provdeltagarna nådde dit.