Borggården vid KTH:s huvudbyggnad i Stockholm

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i informationsteknik Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,00 i betyg eller 1,45 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,00av 22,50
Högskoleprovet1,45av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 20,52 · 80 antagna · 1,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,36, HP 1,50

Vad betyder 1,45? 1,45 på högskoleprovet motsvarar ungefär 128 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 9,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,45? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,100,400,701,001,3020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 0,202010: 0,502011: 1,102012: 1,302013: 1,302014: 1,352015: 1,352016: 1,402017: 1,452018: 1,352019: 1,402020: 1,352021: 1,352022: 1,402023: 1,352024: 1,352025: 1,402026: 1,45
Gymnasiebetyg (BI)
15,5016,5017,5018,5019,5020,502010201320162019202220262010: 15,752011: 17,792012: 18,702013: 18,402014: 18,302015: 18,502016: 18,682017: 19,232018: 18,852019: 19,172020: 19,602021: 19,742022: 19,592023: 19,332024: 19,182025: 19,952026: 20,00

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning i informationsteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,0020,521,4580
HT 202519,9519,751,4088
HT 202419,1818,751,3595
HT 202319,3318,971,3579
HT 202219,5919,411,4080
HT 202119,7419,431,3578
HT 202019,6019,551,3576
HT 201919,1718,901,4076
HT 201818,8518,661,3580
HT 201719,2319,101,4581
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201618,6818,001,4085
HT 201518,5018,031,3585
HT 201418,3017,131,3576
HT 201318,4017,981,3080
HT 201218,7017,501,3065
HT 201117,7918,151,1065
HT 201015,7516,210,5069
HT 2009––0,2090
HT 2008––Alla44

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Civilingenjörsutb i informationsteknik (HT 2008–HT 2014)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Oscar Franzén, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 172
i första hand
121
förstahandssökande per antagen
1,5
av de sökande var kvinnor
26 %

Civilingenjör i informationsteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i informationsteknik på alla 2 lärosäten

Civilingenjör i informationsteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 172 sökande20,0020,521,45
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 802 sökande17,7517,991,30

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning i informationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 20,00 i betyg eller 1,45 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning i informationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 hade programmet 1 172 sökande, varav 121 i första hand. Det blir 1,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i informationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 krävdes 1,45 i urval 2. Det motsvarar ungefär 128 rätt av 160 på provet våren 2026, och 9,3 % av provdeltagarna nådde dit.