Göteborgs universitets huvudbyggnad

Antagningspoäng Tandläkarprogrammet Göteborgs universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,85 i betyg eller 1,45 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,85av 22,50
Högskoleprovet1,45av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 21,60 · 75 antagna · 6,4 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 21,09, HP 1,50

Vad betyder 1,45? 1,45 på högskoleprovet motsvarar ungefär 128 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 9,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,45? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

VT 2027: 1 734 sökande, varav 509 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.

Så har antagningspoängen ändrats

Vårterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,101,301,501,701,9020082011201420172020202320262008: 1,802009: 1,602010: 1,602011: 1,502012: 1,502013: 1,502014: 1,502015: 1,502016: 1,502017: 1,452018: 1,402019: 1,352020: 1,352021: 1,252022: 1,402023: 1,452024: 1,402025: 1,402026: 1,45
Gymnasiebetyg (BI)
19,5020,0020,5021,0021,502011201420172020202320262011: 21,102012: 21,022013: 20,952014: 21,052015: 20,612016: 20,402017: 20,602018: 20,102019: 19,902020: 20,162021: 20,252022: 20,522023: 20,682024: 20,542025: 20,362026: 20,57

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Tandläkarprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,8521,601,4575
VT 202620,5721,411,4570
HT 202520,8521,511,4072
VT 202520,3621,491,4075
HT 202420,8021,591,4075
VT 202420,5421,561,4065
HT 202320,9421,411,4065
VT 202320,6821,421,4565
HT 202220,9021,511,4565
VT 202220,5221,491,4065
Visa 28 äldre terminer (VT 2008–HT 2021)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202120,9921,421,4565
VT 202120,2521,111,2565
HT 202020,5720,991,3075
VT 202020,1620,711,3575
HT 201920,5720,911,4075
VT 201919,9021,491,3575
HT 201820,5721,751,4575
VT 201820,1021,491,4070
HT 201720,5121,601,4575
VT 201720,6021,711,4570
HT 201620,9521,781,5570
VT 201620,4021,151,5070
HT 201521,0521,421,5065
VT 201520,6121,441,5058
HT 201421,0321,801,5558
VT 201421,0521,731,5058
HT 201321,6022,201,5558
VT 201320,9521,671,5058
HT 201221,4022,101,5058
VT 201221,0221,301,5060
HT 201121,5022,001,6055
VT 201121,1022,071,5050
HT 201021,7022,251,6050
VT 2010––1,6046
HT 2009––1,6045
VT 2009––1,6039
HT 2008––1,7032
VT 2008––1,8032

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Axt, Public domain, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
2 581
i första hand
482
förstahandssökande per antagen
6,4
av de sökande var kvinnor
69 %

Tandläkarprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför tandläkarprogrammet på alla 4 lärosäten

Tandläkarprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Karolinska institutet (KI)Huddinge · 2 687 sökande20,9821,781,45
Göteborgs universitetGöteborg · 2 581 sökande20,8521,601,45
Malmö universitetMalmö · 2 305 sökande20,6521,461,40
Umeå universitetUmeå · 1 434 sökande20,0521,201,30

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Tandläkarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 krävdes 20,85 i betyg eller 1,45 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Tandläkarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 hade programmet 2 581 sökande, varav 482 i första hand. Det blir 6,4 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Tandläkarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 krävdes 1,45 i urval 2. Det motsvarar ungefär 128 rätt av 160 på provet våren 2026, och 9,3 % av provdeltagarna nådde dit.