Orkanen, en av Malmö universitets byggnader

Antagningspoäng Tandläkarutbildning Malmö universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 20,65 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,65av 22,50
Högskoleprovet1,40av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 21,46 · 99 antagna · 4,6 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,89, HP 1,45

Vad betyder 1,40? 1,40 på högskoleprovet motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026. 11,6 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,40? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2018–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,301,401,50201820202022202420262018: 1,402019: 1,352021: 1,352022: 1,352023: 1,352024: 1,352025: 1,352026: 1,40
Gymnasiebetyg (BI)
20,0020,5021,00201820202022202420262018: 20,362019: 20,362020: 20,522021: 20,702022: 20,682023: 20,732024: 20,522025: 20,572026: 20,65

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Tandläkarutbildning
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202620,6521,461,4099
HT 202520,5721,451,3597
HT 202420,5221,531,3593
HT 202320,7321,391,35100
HT 202220,6821,341,3590
HT 202120,7021,351,3590
HT 202020,5220,94–90
HT 201920,3620,971,3586
HT 201820,3621,481,4076

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Vogler, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
2 305
i första hand
453
förstahandssökande per antagen
4,6
av de sökande var kvinnor
67 %

Tandläkarprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför tandläkarprogrammet på alla 4 lärosäten

Tandläkarprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Karolinska institutet (KI)Huddinge · 2 687 sökande20,9821,781,45
Göteborgs universitetGöteborg · 2 581 sökande20,8521,601,45
Malmö universitetMalmö · 2 305 sökande20,6521,461,40
Umeå universitetUmeå · 1 434 sökande20,0521,201,30

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Tandläkarutbildning vid Malmö universitet?

HT 2026 krävdes 20,65 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Tandläkarutbildning vid Malmö universitet?

HT 2026 hade programmet 2 305 sökande, varav 453 i första hand. Det blir 4,6 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Tandläkarutbildning vid Malmö universitet?

HT 2026 krävdes 1,40 i urval 2. Det motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026, och 11,6 % av provdeltagarna nådde dit.