Umeå universitets campus vid dammen

Antagningspoäng Tandläkarprogrammet Umeå universitet

VT 2026 · urval 2

VT 2026 krävdes 20,05 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg20,05av 22,50
Högskoleprovet1,30av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 21,20 · 120 antagna · 1,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 20,10, HP 1,30

Vad betyder 1,30? 1,30 på högskoleprovet motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026. 17,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,30? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

VT 2027: 1 466 sökande, varav 241 i första hand. Antagningspoängen kommer med antagningsbeskedet den 9 december 2026.

Så har antagningspoängen ändrats

Vårterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,101,301,501,7020082011201420172020202320262008: 1,702009: 1,502010: 1,502011: 1,502012: 1,402013: 1,502014: 1,402015: 1,452016: 1,452017: 1,402018: 1,402019: 1,302020: 1,252021: 1,202022: 1,302023: 1,352024: 1,302025: 1,252026: 1,30
Gymnasiebetyg (BI)
19,0019,5020,0020,5021,0021,502011201420172020202320262011: 20,802012: 20,522013: 20,502014: 20,602015: 20,202016: 20,102017: 19,902018: 19,612019: 19,272020: 19,742021: 19,952022: 20,162023: 20,152024: 20,102025: 19,792026: 20,05

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Tandläkarprogrammet
TerminBIBIIHPAntagna
VT 202620,0521,201,30120
VT 202519,7920,961,25120
VT 202420,1021,051,30109
HT 2023Inställt
VT 202320,1521,201,35105
VT 202220,1621,091,30120
VT 202119,9520,621,20100
VT 202019,7420,241,25100
VT 201919,2720,671,30120
VT 201819,6120,951,40110
Visa 10 äldre terminer (VT 2008–VT 2017)
TerminBIBIIHPAntagna
VT 201719,9021,301,40100
VT 201620,1020,971,4595
VT 201520,2021,201,4595
VT 201420,6021,201,4090
VT 201320,5021,371,5080
VT 201220,5221,001,4080
VT 201120,8021,411,5080
VT 2010––1,5070
VT 2009––1,5070
VT 2008––1,7056

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Senare del av Tandläkarprogrammet, termin 4 (HT 2023)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: MikaelLindmark, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande VT 2026

sökande
1 434
i första hand
277
förstahandssökande per antagen
1,5
av de sökande var kvinnor
70 %

Tandläkarprogrammet på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför tandläkarprogrammet på alla 4 lärosäten

Tandläkarprogrammet, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Karolinska institutet (KI)Huddinge · 2 687 sökande20,9821,781,45
Göteborgs universitetGöteborg · 2 581 sökande20,8521,601,45
Malmö universitetMalmö · 2 305 sökande20,6521,461,40
Umeå universitetUmeå · 1 434 sökande20,0521,201,30

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Tandläkarprogrammet vid Umeå universitet?

VT 2026 krävdes 20,05 i betyg eller 1,30 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Tandläkarprogrammet vid Umeå universitet?

VT 2026 hade programmet 1 434 sökande, varav 277 i första hand. Det blir 1,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Tandläkarprogrammet vid Umeå universitet?

VT 2026 krävdes 1,30 i urval 2. Det motsvarar ungefär 118 rätt av 160 på provet våren 2026, och 17,3 % av provdeltagarna nådde dit.