Studenthuset på Campus Valla vid Linköpings universitet

Antagningspoäng Civilingenjör i datateknik Linköpings universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,85 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,85av 22,50
Högskoleprovet1,35av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 18,90 · 102 antagna · 0,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,85, HP 1,35

Vad betyder 1,35? 1,35 på högskoleprovet motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026. 14,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,35? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,700,901,101,301,5020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 0,802010: 0,902011: 1,202012: 1,402013: 1,302014: 1,402015: 1,402016: 1,352017: 1,452018: 1,402019: 1,402020: 1,302021: 1,402022: 1,402023: 1,352024: 1,402025: 1,352026: 1,35
Gymnasiebetyg (BI)
16,0017,0018,0019,0020,002010201320162019202220262010: 16,702011: 17,902012: 18,502013: 18,202014: 18,402015: 17,402016: 18,192017: 18,462018: 18,792019: 18,652020: 19,482021: 19,602022: 18,762023: 19,062024: 18,982025: 18,852026: 18,85

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjör i datateknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,8518,901,35102
HT 202518,8518,901,35107
HT 202418,9819,331,40110
HT 202319,0619,031,35107
HT 202218,7618,351,40100
HT 202119,6019,381,40101
HT 202019,4818,591,30109
HT 201918,6518,921,40110
HT 201818,7918,771,40110
HT 201718,4618,071,45110
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201618,1917,621,35110
HT 201517,4015,801,40110
HT 201418,4018,201,40104
HT 201318,2018,291,30110
HT 201218,5017,521,40110
HT 201117,9016,251,20110
HT 201016,7015,450,90130
HT 2009––0,80110
HT 2008––Alla110

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Civilingenjörsprogram i datateknik (HT 2019)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Erik And30, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 086
i första hand
125
förstahandssökande per antagen
0,9
av de sökande var kvinnor
18 %

Civilingenjör i datateknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i datateknik på alla 11 lärosäten

Civilingenjör i datateknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 993 sökande20,5720,601,55
Lunds universitetLund · 1 258 sökande19,0119,011,45
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 1 509 sökande18,4418,651,45
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 1 086 sökande18,8518,901,35
Malmö universitetMalmö · 552 sökande18,0217,791,25
Jönköping UniversityJönköping · 384 sökande17,2418,381,10
Örebro universitetÖrebro · 412 sökande16,4516,531,00
Karlstads universitetKarlstad · 302 sökande13,8615,100,60
LinnéuniversitetetVäxjö · 192 sökandeAllaAllaAlla
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 277 sökandeAllaAllaAlla
MittuniversitetetSundsvall · 120 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjör i datateknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 18,85 i betyg eller 1,35 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjör i datateknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 hade programmet 1 086 sökande, varav 125 i första hand. Det blir 0,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjör i datateknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 1,35 i urval 2. Det motsvarar ungefär 122 rätt av 160 på provet våren 2026, och 14,3 % av provdeltagarna nådde dit.