Chalmers entré i Göteborg

Antagningspoäng Datateknik (civilingenjörsprogram) Chalmers tekniska högskola, Göteborg

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 18,44 i betyg eller 1,45 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg18,44av 22,50
Högskoleprovet1,45av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 18,65 · 200 antagna · 1,0 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,57, HP 1,45

Vad betyder 1,45? 1,45 på högskoleprovet motsvarar ungefär 128 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 9,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,45? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
1,101,201,301,401,501,6020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 1,202010: 1,402011: 1,402012: 1,302013: 1,502014: 1,552015: 1,502016: 1,402017: 1,502018: 1,452021: 1,302022: 1,402023: 1,402024: 1,402025: 1,352026: 1,45
Gymnasiebetyg (BI)
18,0018,5019,0019,5020,002010201320162019202220262010: 18,702011: 18,392012: 18,402013: 19,002014: 18,402015: 19,062016: 19,002017: 19,082018: 19,062019: 19,432020: 19,182021: 19,052022: 19,382023: 19,452024: 18,702025: 18,492026: 18,44

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Datateknik (civilingenjörsprogram)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202618,4418,651,45200
HT 202518,4918,541,35203
HT 202418,7019,071,40185
HT 202319,4519,251,40170
HT 202219,3819,101,40175
HT 202119,0518,461,30184
HT 202019,1819,01–176
HT 201919,4318,44–123
HT 201819,0618,981,45118
HT 201719,0819,111,50122
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,0018,481,40113
HT 201519,0618,171,50102
HT 201418,4018,301,55109
HT 201319,0017,701,50116
HT 201218,4017,191,30102
HT 201118,3918,861,4097
HT 201018,7017,251,4093
HT 2009––1,2098
HT 2008––Alla105

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: DATATEKNIK, CIVILINGENJÖR (HT 2010–HT 2024); Datateknik, civilingenjör (HT 2015–HT 2019); CIVILING. DATATEKNIK (HT 2008–HT 2009)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 509
i första hand
255
förstahandssökande per antagen
1,0
av de sökande var kvinnor
20 %

Civilingenjör i datateknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i datateknik på alla 11 lärosäten

Civilingenjör i datateknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 993 sökande20,5720,601,55
Lunds universitetLund · 1 258 sökande19,0119,011,45
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 1 509 sökande18,4418,651,45
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 1 086 sökande18,8518,901,35
Malmö universitetMalmö · 552 sökande18,0217,791,25
Jönköping UniversityJönköping · 384 sökande17,2418,381,10
Örebro universitetÖrebro · 412 sökande16,4516,531,00
Karlstads universitetKarlstad · 302 sökande13,8615,100,60
LinnéuniversitetetVäxjö · 192 sökandeAllaAllaAlla
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 277 sökandeAllaAllaAlla
MittuniversitetetSundsvall · 120 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Datateknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 18,44 i betyg eller 1,45 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Datateknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 hade programmet 1 509 sökande, varav 255 i första hand. Det blir 1,0 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Datateknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 krävdes 1,45 i urval 2. Det motsvarar ungefär 128 rätt av 160 på provet våren 2026, och 9,3 % av provdeltagarna nådde dit.