Universitetshuset i Lund

Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i datateknik Lunds universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 19,01 i betyg eller 1,45 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg19,01av 22,50
Högskoleprovet1,45av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,01 · 161 antagna · 1,1 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 19,90, HP 1,50

Vad betyder 1,45? 1,45 på högskoleprovet motsvarar ungefär 128 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 9,3 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,45? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,700,901,101,301,5020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 0,802010: 1,002011: 1,102012: 1,302013: 1,352014: 1,452015: 1,452016: 1,402017: 1,452018: 1,502021: 1,452022: 1,502023: 1,502024: 1,502025: 1,452026: 1,45
Gymnasiebetyg (BI)
17,0018,0019,0020,0021,002010201320162019202220262010: 17,402011: 17,702012: 18,262013: 19,002014: 18,902015: 19,452016: 19,202017: 19,532018: 19,642019: 19,622020: 20,052021: 20,052022: 20,302023: 20,632024: 19,952025: 19,632026: 19,01

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Civilingenjörsutbildning i datateknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202619,0119,011,45161
HT 202519,6320,041,45166
HT 202419,9520,541,50166
HT 202320,6320,831,50156
HT 202220,3020,471,50151
HT 202120,0519,651,45145
HT 202020,0519,85–152
HT 201919,6219,85–136
HT 201819,6419,481,50136
HT 201719,5319,301,45123
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201619,2018,961,40118
HT 201519,4519,351,45118
HT 201418,9019,401,45128
HT 201319,0018,601,35127
HT 201218,2617,731,30127
HT 201117,7017,241,10143
HT 201017,4017,131,00140
HT 2009––0,80140
HT 2008––Alla137

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Francois Polito, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
1 258
i första hand
198
förstahandssökande per antagen
1,1
av de sökande var kvinnor
21 %

Civilingenjör i datateknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför civilingenjör i datateknik på alla 11 lärosäten

Civilingenjör i datateknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Kungl. Tekniska högskolan (KTH)Stockholm · 1 993 sökande20,5720,601,55
Lunds universitetLund · 1 258 sökande19,0119,011,45
Chalmers tekniska högskolaGöteborg · 1 509 sökande18,4418,651,45
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 1 086 sökande18,8518,901,35
Malmö universitetMalmö · 552 sökande18,0217,791,25
Jönköping UniversityJönköping · 384 sökande17,2418,381,10
Örebro universitetÖrebro · 412 sökande16,4516,531,00
Karlstads universitetKarlstad · 302 sökande13,8615,100,60
LinnéuniversitetetVäxjö · 192 sökandeAllaAllaAlla
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 277 sökandeAllaAllaAlla
MittuniversitetetSundsvall · 120 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 19,01 i betyg eller 1,45 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet?

HT 2026 hade programmet 1 258 sökande, varav 198 i första hand. Det blir 1,1 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet?

HT 2026 krävdes 1,45 i urval 2. Det motsvarar ungefär 128 rätt av 160 på provet våren 2026, och 9,3 % av provdeltagarna nådde dit.