Studenthuset på Campus Valla vid Linköpings universitet

Antagningspoäng Högskoleingenjör i maskinteknik Linköpings universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 19,01 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg19,01av 22,50
Högskoleprovet1,40av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 18,49 · 70 antagna · 1,5 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 19,01, HP 1,40

Vad betyder 1,40? 1,40 på högskoleprovet motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026. 11,6 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,40? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,801,001,201,4020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 0,902010: 0,902011: 0,902012: 1,202013: 1,202014: 1,152015: 1,152016: 1,102017: 1,202018: 1,152019: 1,002020: 1,002021: 0,952022: 0,902023: 1,052024: 1,152025: 1,302026: 1,40
Gymnasiebetyg (BI)
15,5016,5017,5018,5019,502010201320162019202220262010: 16,502011: 17,402012: 17,602013: 18,242014: 17,902015: 18,572016: 17,022017: 16,362018: 16,702019: 16,022020: 16,692021: 16,242022: 15,942023: 16,362024: 17,352025: 18,382026: 19,01

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Högskoleingenjör i maskinteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202619,0118,491,4070
HT 202518,3817,391,3076
HT 202417,3516,301,1576
HT 202316,3616,601,0571
HT 202215,9415,110,9072
HT 202116,2415,090,9572
HT 202016,6915,951,0075
HT 201916,0215,671,0070
HT 201816,7015,301,1570
HT 201716,3617,811,2071
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201617,0215,731,1071
HT 201518,5714,561,1573
HT 201417,9017,001,1575
HT 201318,2417,001,2070
HT 201217,6017,201,2068
HT 201117,4015,610,9080
HT 201016,5016,650,9070
HT 2009––0,9060
HT 2008––Alla70

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Högskoleingenjörsprogram i maskinteknik (HT 2019)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Erik And30, CC BY-SA 4.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
974
i första hand
139
förstahandssökande per antagen
1,5
av de sökande var kvinnor
18 %

Högskoleingenjör i maskinteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför högskoleingenjör i maskinteknik på alla 8 lärosäten

Högskoleingenjör i maskinteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Uppsala universitetUppsala · 949 sökande19,2319,681,50
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 974 sökande19,0118,491,40
Örebro universitetÖrebro · 466 sökande17,7016,881,25
Umeå universitetUmeå · 374 sökande17,9016,601,20
Karlstads universitetKarlstad · 339 sökande17,0817,191,15
Blekinge tekniska högskola (BTH)Karlskrona · 241 sökande15,2616,021,00
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 300 sökande15,2315,751,00
Högskolan i SkövdeSkövde · 166 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Högskoleingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 19,01 i betyg eller 1,40 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Högskoleingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 hade programmet 974 sökande, varav 139 i första hand. Det blir 1,5 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Högskoleingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 krävdes 1,40 i urval 2. Det motsvarar ungefär 126 rätt av 160 på provet våren 2026, och 11,6 % av provdeltagarna nådde dit.