Umeå universitets campus vid dammen

Antagningspoäng Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik Umeå universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 17,90 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg17,90av 22,50
Högskoleprovet1,20av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 16,60 · 50 antagna · 1,8 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 18,10, HP 1,20

Vad betyder 1,20? 1,20 på högskoleprovet motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026. 24,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,20? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,500,700,901,101,3020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: alla behöriga antogs2010: alla behöriga antogs2011: alla behöriga antogs2012: alla behöriga antogs2013: 0,852014: 0,652015: alla behöriga antogs2016: 0,702017: alla behöriga antogs2018: alla behöriga antogs2019: alla behöriga antogs2021: alla behöriga antogs2022: alla behöriga antogs2023: alla behöriga antogs2024: alla behöriga antogs2025: 1,052026: 1,20
Gymnasiebetyg (BI)
12,5014,0015,5017,0018,502010201320162019202220262010: alla behöriga antogs2011: alla behöriga antogs2012: alla behöriga antogs2013: 14,702014: 16,102015: alla behöriga antogs2016: 17,002017: alla behöriga antogs2018: alla behöriga antogs2019: alla behöriga antogs2020: alla behöriga antogs2021: alla behöriga antogs2022: alla behöriga antogs2023: alla behöriga antogs2024: 12,852025: 15,722026: 17,90

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202617,9016,601,2050
HT 202515,7215,051,0563
HT 202412,8513,35Alla62
HT 2023AllaAllaAlla47
HT 2022AllaAllaAlla43
HT 2021AllaAllaAlla46
HT 2020AllaAlla–45
HT 2019AllaAllaAlla34
HT 2018AllaAllaAlla38
HT 2017AllaAllaAlla37
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201617,0015,460,7042
HT 2015AllaAllaAlla38
HT 201416,1016,310,6540
HT 201314,7013,230,8540
HT 2012AllaAllaAlla34
HT 2011AllaAllaAlla31
HT 2010Alla13,91Alla35
HT 2009––Alla36
HT 2008––Alla26

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Tidigare namn: Högskoleingenjörsprogrammet i Maskinteknik (HT 2008–HT 2015)

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: MikaelLindmark, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
374
i första hand
100
förstahandssökande per antagen
1,8
av de sökande var kvinnor
15 %

Högskoleingenjör i maskinteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför högskoleingenjör i maskinteknik på alla 8 lärosäten

Högskoleingenjör i maskinteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Uppsala universitetUppsala · 949 sökande19,2319,681,50
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 974 sökande19,0118,491,40
Örebro universitetÖrebro · 466 sökande17,7016,881,25
Umeå universitetUmeå · 374 sökande17,9016,601,20
Karlstads universitetKarlstad · 339 sökande17,0817,191,15
Blekinge tekniska högskola (BTH)Karlskrona · 241 sökande15,2616,021,00
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 300 sökande15,2315,751,00
Högskolan i SkövdeSkövde · 166 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Umeå universitet?

HT 2026 krävdes 17,90 i betyg eller 1,20 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Umeå universitet?

HT 2026 hade programmet 374 sökande, varav 100 i första hand. Det blir 1,8 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Umeå universitet?

HT 2026 krävdes 1,20 i urval 2. Det motsvarar ungefär 110 rätt av 160 på provet våren 2026, och 24,2 % av provdeltagarna nådde dit.