Universitetshuset i Uppsala

Antagningspoäng Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik Uppsala universitet

HT 2026 · urval 2

HT 2026 krävdes 19,23 i betyg eller 1,50 på högskoleprovet (urval 2).

Betyg19,23av 22,50
Högskoleprovet1,50av 2,00

Kompletterade betyg (BII) 19,68 · 42 antagna · 2,9 förstahandssökande per antagen

Urval 1: BI 19,53, HP 1,50

Vad betyder 1,50? 1,50 på högskoleprovet motsvarar ungefär 131 rätt av 160 på provet våren 2026. Bara 7,2 % av de 78 397 som skrev det provet kom så högt.

0,001,002,00Når du 1,50? Se din poängprognos – gratis, 13 frågor (öppnas i en ny flik)

Så har antagningspoängen ändrats

Höstterminer 2008–2026, urval 2 (urval 1 de år urval 2 saknas). En ring på nollinjen betyder att alla behöriga i gruppen kom in.

Högskoleprovet (HP)
0,500,801,101,4020082011201420172020202320262008: alla behöriga antogs2009: 0,602010: 1,002011: 0,802012: 1,202013: 1,202014: 1,202015: 1,252016: 1,102017: 1,052018: 1,052019: 1,002020: 1,002021: 1,102022: 1,102023: 1,152024: 1,302025: 1,402026: 1,50
Gymnasiebetyg (BI)
15,0016,0017,0018,0019,002010201320162019202220262010: 15,902011: 16,102012: 16,902013: 17,502014: 17,552015: 18,502016: 16,602017: 15,352018: 15,962019: 15,782020: 16,862021: 16,922022: 17,262023: 17,452024: 17,972025: 19,012026: 19,23

Betygen visas från 2010, när meritpoängen infördes och skalan blev 0–22,50.

Antagningspoäng termin för termin

Antagningspoäng per termin, urval 2, för Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik
TerminBIBIIHPAntagna
HT 202619,2319,681,5042
HT 202519,0118,541,4050
HT 202417,9718,531,3051
HT 202317,4518,401,1551
HT 202217,2616,751,1057
HT 202116,9216,621,1058
HT 202016,8616,991,0057
HT 201915,7814,881,0057
HT 201815,9617,061,0554
HT 201715,3517,501,0554
Visa 9 äldre terminer (HT 2008–HT 2016)
TerminBIBIIHPAntagna
HT 201616,6016,541,1054
HT 201518,5016,811,2554
HT 201417,5516,791,2054
HT 201317,5016,441,2055
HT 201216,9016,751,2054
HT 201116,1016,070,8050
HT 201015,9017,521,0050
HT 2009––0,6060
HT 2008––Alla51

Alla = alla behöriga sökande i gruppen antogs · Ingen = ingen antogs i gruppen · – = gruppen fanns inte · BI = gymnasiebetyg, BII = kompletterade betyg, HP = högskoleprovet, BF = folkhögskola

Källa: Universitets- och högskolerådet (UHR), antagningsstatistik, hämtad 2026-11-05. Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland de antagna i varje urvalsgrupp. Den slutliga gränsen kan bli lägre efter urval 2, när reserver antas. Så räknar viFotot överst: Alexander Engström, CC BY-SA 3.0, beskuren, Wikimedia Commons.

Sökande HT 2026

sökande
949
i första hand
152
förstahandssökande per antagen
2,9
av de sökande var kvinnor
18 %

Högskoleingenjör i maskinteknik på andra lärosäten

Senaste antagningspoäng för samma utbildning, högst krav på högskoleprovet först. Jämför högskoleingenjör i maskinteknik på alla 8 lärosäten

Högskoleingenjör i maskinteknik, senaste antagningspoäng per lärosäte
ProgramBIBIIHP
Uppsala universitetUppsala · 949 sökande19,2319,681,50
Linköpings universitet (LiU)Linköping · 974 sökande19,0118,491,40
Örebro universitetÖrebro · 466 sökande17,7016,881,25
Umeå universitetUmeå · 374 sökande17,9016,601,20
Karlstads universitetKarlstad · 339 sökande17,0817,191,15
Blekinge tekniska högskola (BTH)Karlskrona · 241 sökande15,2616,021,00
Luleå tekniska universitet (LTU)Luleå · 300 sökande15,2315,751,00
Högskolan i SkövdeSkövde · 166 sökandeAllaAllaAlla

Så läser du siffrorna

Antagningspoängen är meritvärdet hos den sist antagna i varje urvalsgrupp. Hade du ett högre meritvärde än så den terminen kom du in. Med exakt samma värde kan lottning ha avgjort. Betygsgruppen BI gäller dig som söker med dina gymnasiebetyg (högst 22,50), BII dig som har kompletterat betyg och HP dig som söker med resultatet från högskoleprovet (högst 2,00). Minst en tredjedel av platserna går normalt till dem som har gjort högskoleprovet, så för många är provet en andra chans in.

Urval 1 är det första antagningsbeskedet. När antagna tackar nej går platserna till reserver, så gränsen i urval 2 brukar bli lägre. Siffrorna högst upp gäller det senaste urvalet. Mer om urvalsgrupperna

Vanliga frågor

Vad krävs för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 19,23 i betyg eller 1,50 på högskoleprovet (urval 2). Antagningspoängen är det lägsta meritvärdet bland dem som antogs. Den sätts av konkurrensen och ändras från termin till termin.

Hur många söker Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Uppsala universitet?

HT 2026 hade programmet 949 sökande, varav 152 i första hand. Det blir 2,9 förstahandssökande per antagen i urval 1.

Vad behöver man på högskoleprovet för Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Uppsala universitet?

HT 2026 krävdes 1,50 i urval 2. Det motsvarar ungefär 131 rätt av 160 på provet våren 2026, och 7,2 % av provdeltagarna nådde dit.